Lk 5,1–11

VSI SMO RIBIČI NA GLOBOKEM

Današnji evangelij v katerem Jezus stopi v Petrov čoln, iz njega uči in omogoči ulov (hrano), lahko dojemamo tudi v evharistični luči. Ali ni to čudovita podoba Cerkve z evharistijo v središču? Noč brezplodnega truda se konča, ko evharistični Jezus stopi v čoln, da nas reši pogubljenja.

Že zgled svetega arškega župnika Janeza Marije Vianneyja, nam govori o nenadomestljivi vlogi duhovnika pri evharistiji. Brez duhovnika ne bi bilo Jezusa v našem čolnu, ali drugače: svetega Rešnjega telesa ne bi bilo med nami. Vianneyjeve besede se glasijo: »Če bi ukinili zakrament duhovništva, ne bi imeli Gospoda. Kdo ga je postavil v tabernakelj? Duhovnik. Kdo je sprejel vašo dušo ob sprejemu v življenje? Duhovnik. Kdo jo hrani in ji daje moč za njeno potovanje? Duhovnik. Kdo jo pripravlja za prihod pred Boga, jo končno umije v krvi Jezusa Kristusa? Duhovnik … Pustite župnijo dvajset let brez duhovnika in ljudje bodo častili živali … Duhovnik ni duhovnik zaradi sebe, temveč zaradi vas.« Jezusovo naročilo Petru v evangeljskem odlomku

tako velja tudi slehernemu duhovniku: »Ne boj se! Odslej boš lovil ljudi« (Lk 5,10). »Loviti« pomeni pomagati ljudem priti v poživljajoči odnos s Kristusom. Duhovnik je predvsem učitelj vere: najprej s pričevanjem, šele nato s poučevanjem. Pričevalec pa je, ko verniki in drugi ob njem začutijo, da ni sam »v čolnu« življenja, ampak da je z njim vstali Gospod, da se Nanj zanaša, da vodi ter usmerja samo k Njemu in da po njem deluje sam Vstali.

Ker pa je duhovnikov iz leta v leto manj, je pomembno dejstvo, da smo pa vsi krščeni na svoj način »pri krstu postali deležni Kristusove duhovniške, preroške in kraljevske službe in izvršujejo svoj delež poslanstva celotnega krščanskega ljudstva v Cerkvi in v svetu.« (C 31) Zato je prav, da verni laiki, velikodušno in ob primerni usposobljenosti prevzemajo v občestvih tiste naloge, ki niso bistveno vezane na službeno duhovništvo.

Če smo v čolnu skupaj s Kristusom, brez strahu odrinimo na globoko in zaupajmo Njegovim besedam, ki nam kliče: »Ne boj se!«

Po: radio.ognjisce.si